MATLAB Türkiye – Akademi: Nedir?

MATLAB Türkiye Akademi, ülkemizde bilimin gelişmesi ve mühendislik eğitiminin niteliğinin artması için, MATLAB Türkiye’nin hazırlamış olduğu, MATLAB temellerini öğrenmek isteyenler ve belirli bir temele sahip olup bunu bir projeye çevirmek isteyenler için tasarlanmış bir eğitim programıdır.

MATLAB Türkiye Akademi öğrencileri iki bölümden oluşmaktadır:

Gelişim Takımı: MATLAB ile bilgileri limitli olan başlangıç düzeyindeki öğrencilerin MATLAB becerilerini geliştirmeleri hedeflenir.

Proje Takımı: MATLAB konusunda temel bilgilere sahip öğrencilerin bu bilgileri kullanarak araştırma geliştirme faaliyetlerinde bulunmaları hedeflenir.

Her iki sınıfın da detayları aşağıda yer almaktadır.

Gelişim Takımı

Gelişim Takımı'na seçilen öğrencilere belirli bir eğitim programı çerçevesinde (haftalık -2 haftada bir) e-posta ile ödev belgeleri ulaştırılır. Ödev belgeleri, ödev sorularının yanında soruları çözebilmek için gerekli kaynakları ya da internet bağlantılarını da içermektedir. Öğrenciler, ödevlerini tamamladıktan sonra, bir rapor hazırlayarak bunu MATLAB Türkiye’nin duyuracağı e-posta adresine belirtilen süre sonunda göndermelidir.

Gelişim Takımı'nda yer alan öğrenci, gönderdiği raporların MATLAB Türkiye’de tamamının ya da bir kısmının yayınlanmasına izin vermiş sayılmaktadır. Raporunun bir kısmı/tamamı kullanılan öğrenciler, isimleriyle ya da rumuzlarıyla internet sitesinde belirtilecektir. Öğrenci, hazırladığı raporlarla MATLAB tecrübesini artırırken, MATLAB Türkiye sitesinde herkesin erişimine açık bir şekilde MATLAB hakkında Türkçe kaynak oluşturulmasına da katkıda bulunmaktadır.

Gelişim Takımı Öğrenci Seçimi

Gelişim Takımı'na isteyen e-posta aracılığı ile başvuru yapabilmektedir. Başvuru yapmak isteyen herkes aşağıda belirtilen belgeler ile akademi[kuyruklu a harfi]matlabturkiye.com adresine e-posta gönderebilirler.

Gelişim Takımı için gerekenler:

  1. Okuma ve araştırma yapabilecek düzeyde İngilizce.
  2. Burada yer alan 'MATLAB Türkiye Akademi – Gelişim Takımı Birinci Ödev" belgesinin burada yazılı kurallara uygun bir şekilde çözümü ve ödev raporu.
  3. Kendiniz tanıtan kısa bilgi ve Gelişim Takımı'nda neden yer almak istediğinizi belirten kısa bir motivasyon yazısı.

Geliştirme Takımı

Geliştirme Takımı'nın amacı temel ve orta seviyedeki MATLAB bilgilerini, Temel Bilimler ve Mühendislik disiplinleri ile birleştirerek nitelikli araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütmektir. Geliştirme Takımı'nın işleyiş şeklinde lisansüstü eğitim modelinden esinlenilmiştir. Bu kapsamda MATLAB Türkiye Geliştirme Liderleri çalışma alanlarında bireysel olarak proje çağrısı yapacaklardır. Buna ek olarak Geliştirme Takımı'na katılmak isteyen öğrenciler, proje çağrılarından bağımsız olarak Geliştirme Liderleri ile doğrudan iletişime geçebilirler.

Geliştirme Takımı Öğrenci Seçimi

Geliştirme Takımı için öğrenci seçimi doğrudan Geliştirme Liderleri ile iletişime geçilerek gerçekleştirilecektir.

MATLAB Türkiye – Akademi: Fayda ve Kazanç

MATLAB Türkiye Akademi, tamamen ücretsiz bir eğitim programdır. Eğitime katılan öğrenciler, program süresinde MATLAB bilgilerini geliştirdikleri gibi, danışmanları tarafından akademik alanda desteklenirler. Ayrıca Mezun olan adayların isimleri ve bitirdikleri programların içeriği, Türkçe ve İngilizce olarak MATLABTürkiye internet sayfasında duyurulacağı gibi, istekleri dahilinde referans mektubu da sağlanacaktır.

 

Mezunlar

Ad-SoyadGöreviAlanı
Ekrem Tarık KaranGelişim TakımıMekatronik/ Haberleşme Mühendisliği
Mert TuranGelişim TakımıMekatronik Mühendisliği
Zeynep ArslantürkGeliştirme TakımıEndüstri Mühendisliği
Berkin KaplanGelişim TakımıKimya Mühendisliği