MATLAB Türkiye, merkezine MATLAB programını alarak, çeşitli programlama dilleri ve yazılım paketleri üzerine Türkçe kaynak oluşturma gayretiyle yola çıkmış bir sitedir. Sitemiz ana olarak iki kısma ayrılır:

  • Çeşitli konularda makalelerin bulunduğu Makaleler bölümü ve belli bir müfredat çerçevesinde tasarlanmış Dersler bölümü,
  • Kullanıcıların üye olup sorunlarını paylaşabilecekleri Soru Sor kısmı.

Makaleler ve Dersler bölümleri sitenin MATLAB ve diğer yazılımlar için Türkçe kaynak oluşturma amacına yönelikken Soru Sor kısmı bu çerçevede üyelerin bu programlarla ilgili belirli sorularının çözüldüğü bir topluluk oluşturmaya yöneliktir.

Soru Sor kısmında çalışmanızda takıldığınız belirli noktaları sorabilirsiniz veya başkalarının sorduğu sorulara çözüm önerilerinizi paylaşabilirsiniz. MATLAB Türkiye, ödev yaptırma sitesi değildir ve intihal faaliyetlerine karşıdır. Bu yönde paylaşım yapanlar veya soru soranların açtıkları konular kilitlenecek, aynı davranış devam ettiği takdirde bu kişilerin üyelikleri silinecektir. MATLAB Türkiye, MATLAB ve telif haklarıyla korunan diğer yazılımların yasadışı kullanımını desteklemez ve sitedeki bu tip paylaşımları kaldırır. Soru Sor kısmında konu dışı paylaşımlara da izin verilmemektedir.

Soru başlıkları, üç temel durumda bulunabilir: Açık sorular henüz çözülmemiş soruları içerirken, Kapalı sorular kilitlenmiş konuları ve Çözülmüş sorular da çözüm bulunmuş konuları içermektedir. Soru sormadan önce, Soru Sor sayfasında bulunan arama çubuğuna sorunuzla ilgili anahtar kelimeler yazdığınız takdirde sizin sorunuza benzer bir soru sorulup sorulmadığını kontrol edebilirsiniz. Konu kirliliği oluşmaması için, yeni başlık açmadan önce arama yapmanızı öneriyoruz.

Soru soracağınız zaman, eğer kodunuzu paylaşmak isterseniz, metin kutusuna kodunuzu yapıştırıp, kod metnini seçip, metin kutusunun üzerindeki <> simgesine tıklarsanız kodunuz mesaj penceresinin içinde ayrı bir pencerede, daha kolay görülebilir halde olacaktır. Üyelerin kodları kolayca takip edebilmesi için bu özelliği kullanmanız tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

*