MATLAB Nedir? Neden gerekli? Neler Yapabilirim? Nasıl öğrenebilirim?

Bu yazımızda genel olarak MATLAB’in ne olduğu ve hangi alanlarda nasıl ve ne şekilde kullanıldığına dair bilgiler vereceğiz. Yazımız boyunca MATLAB Nedir? Neden gerekli? Neler Yapabilirim? Nasıl öğrenebilirim? sorularına cevap vermeye çalışacağız. Ek olarak soru ve önerilerinizi yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

MATLAB, MathWorks şirketi tarafından üretilen ve desteklenen, MATrix LABoratory yani MATrix LABoratuvarı kelimelerinden oluşan, matematiksel hesaplamaları, analizleri ve nümerik problem çözülmelerini kolaylaştırmak amacı ile ortaya çıkmış bir programlama dilidir. Yani en basit anlatımı ile programlanabilir bir gelişmiş hesap makinesidir.

Peki kimler MATLAB kullanmalıdır?

MATLAB yazılımı matematik temeli barındıran bütün bilim ve mühendislik dallarında kullanılma imkanına sahiptir. Hatta özellikle şu çıkarımı yapmak da oldukça yerinde olacaktır: Nasıl ki mühendislik için matematik vazgeçilmez ise bir mühendis için de MATLAB olmazsa olmaz yazılımlardandır. Her ne kadar ülkemizde mühendislik disiplinleri hakettikleri konuma sahip olamasalar da bu işin hakkını veren yerli ve yabancı, üniversite ve araştırma birimleri tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır.

MATLAB yazılımı MathWorks şirketi tarafından üretilmektedir ve birçok matematkisel hesaplama ve analiz alanlarında kullanılmaktadır.

Tabi ki MATLAB’i belirli bir kesim-zümre kullanır diye sınırlamak İngilizce hangi alanlarda kullanılır diye sınırlamak kadar gereksiz olacaktır. Çünkü küreselleşen dünyada artık bütük disiplinler iç içe geçmiş bir durumda artık.

MATLAB ile neler yapabilirim?

MATLAB ile yapacaklarınız hayal dünyanız ile sınırlı. Eğer elinizde matematiksel bir formül varsa onu çözümleyebilir, sonuçları anlaşılabilir grafiklere dökebilirsiniz. Görüntü işleme araçları ile yüz tanıma, parmak izi tanıma, videolarınızı indirme, videoları farklı formatlara çevirme gibi işlemler bile yapabilirsiniz.

Optimizasyon modülü ile elinizdeki sistemlerin optimum değerlerini bularak performans iyileştirmeleri yapabilirsiniz.

Eğer Arduino ile ilgileniyorsanız, MATLAB ve Simulink yardımı ile kodlarınızı kolaylıkla eş zamanlı olarak çalıştırabilirsiniz.

MATLAB ile fonksiyonlarınızın grafiğini çizebilirsiniz.
MATLAB özellikle görüntü işleme alanında geniş kullanıma sahiptir.

MATLAB’i nasıl öğrenebilirim?

MATLAB’i aslında küresel çapta bu kadar ünlü yapan en büyük etmenlerden bir tanesi de eğitim dökümantasyon çok fazla olması. Ancak ne yazık ki bu dökümanların çoğu İngilizce.

MATLAB Türkiye sayfamız ile bu makaleleri Türkçe’ye çevirerek ülkemizde de bilinmesi ve dolayısı ile bilimin gelişmesi için çabalıyoruz.

 

Eğer MATLAB yazılımını öğrenmek istiyorsanız sitemizi takip edebilir, sürekli deneyerek hata yaptığınızda vazgeçmeden çabalayarak MATLAB becerilerinizi ilerletebilirsiniz. En genel çerçevede ise İngilizce’nizi geliştirek doğrudan birincil kaynaklara erişebilirsiniz.

Yazar: Osman Sayginer

Çalışma alanları: Bilgisayar destekli tasarım, sonlu elemanlar analizi, geometri ve topoloji optimizasyonu, ısı transferi, akışkanlar mekaniği. http://sayginer.com

Bir cevap yazın

*