Herkese merhabalar. Matlab içerisinde bir çok veri bulunmaktadır. Diğer programlama dillerinin tersine Matlab 'te veri tiplerini genellikle sistem kendisi tanır. Tabi bu tanıma işlemini sizin yazdığınız veriye göre uyarlar.

Geliştirmiş olduğunuz bir çok algoritma da verilerin kayıtlarını struct yapısında tutmanız oldukça kolaylık sağlayacaktır. Struct'lar içinde benzer durum geçerlidir. Sadece "." koymanız yeterli olucaktır. Örneğin makine bilgilerini kaydeden bir struct oluşturalım. Excel ortamında var olan bilgileri çeksin ve bunları bir struct 'a atasın.

Çalıştırdığımız da elde ettiğimiz sonuç ;

Sonucu inceleyecek olursak her bir verinin farklı farklı veri tipleri olabilir. No, kenar1 ve kenar2 yazan yerlerin solundaki icon matris yapısında olduğunu gösterir. İsterseniz o değerlere bir struct, bir cell veya bir string ifade atayabilirsiniz. Örneğin ;

Kullanım kısmında bulunan veri tiplerinin bir struct yapısında olduklarını, sıralamanın bir matris halinde olduğunu açıkça görebiliriz. Yukarı daki gibi bir yapı oluşturmak istiyorsanız. İçerisindeki sayılar kadar nokta koymanız gereklidir.

Elde edeceğimiz sonuçlar ise ;

Herhangi birinin üzerine çift tıkladığımızda, tekrardan bir struct olduğunu ve onların içerisinde de bir struct olduğunu göreceksiniz.


İç içe struct uzunluğunu istediğiniz kadar uzatabilirsiniz. Kullanacağınız algoritma ve verilere göre tabiki de değişiklik gösterecektir. Bu yazı da struct yapılarına bir giriş yapmak istedim. Umarım faydalı olmuştur. Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

*