Soru sorAkışkan taşıyan borunun hareket denkleminin matlab yardımıyla çözülmesi
bbe199598 tarafından 6 yıl önce soruldu

Merhaba
Yüklediğim resimdeki sınır şartları belirtilen denklemin matlab ile çözülebilmesi mümkünmü eğer mümkün ise denklemin matlab programına nasıl girebileceğim hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

https://i.hizliresim.com/azrnNz.jpg

3 Cevap
En iyi cevap
hakkans Yönetici tarafından 6 yıl önce cevaplandı

Merhaba,
Bu denklemi Matlab ile tekrarlayan (iterative) yöntemlerle çözebilirsiniz. Bunun için denklemi finite difference ile ifade etmeniz gerekecek. Konu bir cevaba sığdırılamayacak kadar geniş. Aşağıda başlamanıza yardımcı olabilecek birkaç İngilizce kaynak bulabilirsiniz:

diff_02_4.pdf erişimi için tıklayın

Chapter%209%20Intro%20to%20FDM.pdf erişimi için tıklayın

feeg6002_numerical_methods04.pdf erişimi için tıklayın

bbe199598 tarafından 6 yıl önce cevaplandı

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim verdiğiniz kaynaklara baktım ancak ingilizce oldukları için pek bir şey anlayamadım doğrusu,siz belliki bilgilisiniz bu konuda mail adresimi versem  cevabı çok zamanızı almayacaksa rica etsem oraya gönderebilirmisiniz.Çok mutlu olurum.Tekrardan çok teşekkür ederim
 

hakkans Yönetici tarafından 6 yıl önce cevaplandı

Açıkçası yapmak istediğiniz şey için gerekenler neredeyse yarım dönemlik ders konusu. Bu platform Matlab'da takıldığınız kısımları öğrenmeniz için kuruldu; ödev yaptırma ve benzeri uygulamaları desteklemiyoruz. Eğer bu projenizi yaparken takıldığınız kısımlar olursa burada yardımcı olabiliriz; ama böyle geniş bir konuda birkaç kaynağa yönlendirme yapma haricinde yapabileceğimiz bir şey yok.