Soru sorbir şehirde kan dağıtımı yapmak için min kan dağıtım merkezini nereye yerleştirmeliiz
irem_u tarafından 6 yıl önce soruldu

Manisa ilinde olan doğal afetten dolayı oluşan kan ihtiyacı için kan dağıtım merkezi konumlandırması yapacağım. kanın bozulma  süresi 2 saattir. Ulaşım sadece kara yoluyla olacaktır ve ortalama hız 50km olacaktır. Buna göre kan merkezlerinin konumunun nerede olması gerektiğini gösteren program yazılmalıdır. maalesef matlab konusunda çok bilgim yok. okulda üstün görü gördük programı. en azından bir fikir verebilirseniz çok sevinirim.bir şekilde kurcalayıp yapmayı denememe yetecek kadar olsada olur. şimdiden çok teşekkür ederim.

2 Cevap
sayginer Yönetici tarafından 6 yıl önce cevaplandı

Merhaba,
Bahsettiğiniz konu bir optimizasyon problemidir. Bu çerçevede öncelikle probleminizi iyi bir şekilde özümseyerek bir amaç fonksiyonu (cost function ya da objective function olarak da geçer) oluşturmanız gerekiyor. Bunu yapabilmek için probleminizi matematiksel olarak tanımlamanız gerekiyorç MATLAB bilgisine ihtiyacınız yok.
Probleminizi matematiksel olarak tanımladıktan sonra, bu probleme uygun bir optimizasyon yöntemi seçerek (sezgisel yöntemler – heuristic methods ya da gradyent temelli) uygulamanız gerekiyor. Tavsiye edebileceğim sezgisel algoritmalar: Genetik Algoritma, Tavlama benzetimi v.s
Tabi bu tarz yol hesaplamaları için en kısa yol algoritmaları da mevcut. Dijkstra'nin En kısa yol algoritması buna bir örnek.
Kısacası öncelikle sorununuzu matematiksel olarak somutlaştırdıktan sonra MATLAB ile uygulamaya odaklanabilirsiniz. MATLAB optimizasyon problemleri için birçok araç kutusuna sahip.
Ek olarak Ayça Altay'in izletilerine gözatmanız oldukça faydalı olacaktır:

 

irem_u tarafından 6 yıl önce cevaplandı

Teşekkür ederim tavsiyelerinize bakıcam :)