Soru sorBir vektörün tüm elementlerini toplamak
eylemarslan tarafından 2 yıl önce soruldu

Merhabalar,
Problemim için öncelikle "n" satırdan oluşan bir sıfır vektörü oluşturacağım. Ancak vektörün hangi satırında hangi değer olacağını kullanıcıdan istemem gerekiyor. Bunun için öncelikle kullanıcıya vektörün herhangi bir elemanında 0'dan farklı bir değer olup olmayacağını sormam gerekiyor. Eğer varsa değeri isteyip o satıra yerleştireceğim. Yoksa satırdaki değer 0 olarak kalacaktır. Bunun için oluşturduğum kodda vektörün sadece bir elemanı için değer isteyebiliyorum. Birden fazla satır için kullanıcıdan hem değer girilecek mi hemde girilecekse değerin büyüklüğünü nasıl soracağım? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

1 Cevap
hakkans Yönetici tarafından 2 yıl önce cevaplandı

Merhaba,
Kullanıcıdan hem değer girilip girilmeyeceğini hem de girilecekse kaç girileceğini öğrenmek yerine girilmeyen değerler yerine 0 yazmasını isteyemez misiniz? Böylece değerleri girmesini istediğiniz aşamada kullanıcı sadece aşağıdaki gibi bir vektörü girdi olarak verir:
[2 4 0 3 5 3 0 0]
Burada üçüncü, yedinci ve sekizinci elemanlar boş bırakılmıştır.
Vektör girişi yapan kullanıcının verisini işlemeyi tam olarak bilmiyorum ama aşağıdaki İngilizce link yardımcı olabilir:
https://www.mathworks.com/matlabcentral/answers/429281-how-can-i-get-a-vector-from-users