Soru sorBulmaca çözdürme
Ozlem tarafından 6 yıl önce soruldu

Verilen bir kelime bulmacasını matlaba nasıl çözdürebiliriz.Örneğin bulmaca 10 satır 10 sütundan oluşuyor.Bulmacada çapraz,soldan sağa ve yukarıdan aşağıya çözüm bulunabiliyor.Bulmacada bulunan 5 anlamlı kelimeyi nasıl buluşabiliriz. Yardım edin çok acill 

6 Cevap
sayginer Yönetici tarafından 6 yıl önce cevaplandı

Bu 5 kelimeyi sütun ve satırlara uygun bir şekilde yerleştirmek mi istiyorsunuz? Kelimeler sizde mevcut değil mi? Biraz daha açıklama yapar mısınız?

Ozlem tarafından 6 yıl önce cevaplandı

Malesef ki yok.Bu soru final sınavımızda soruldu.Hiçbir şekilde çözümünü bulamadık ve bütünlemede de kesin soracağını düşünüyoruz.Soruda bize kelime bulmacası vermişti satır sütun sayılarını tam hatırlamıyorum.Bulmacada 5 tane sanırım endüstri mühendisliği ile ilgili kelime geçiyor çapraz olarak da var.Normal bir bulmacada olduğu gibi kalan harfler anlamsız.Bizden bu bulmacayı çözüp ekrana o kelimeleri yazdıracak bir kod istiyor hoca.İlginize teşekkür ederim 

sayginer Yönetici tarafından 6 yıl önce cevaplandı

Merhaba,
Anladığım kadarı ile, öncelikle hangi kelimeleri bulmaca içerisinde arattığınızı bilmeniz gerekiyor. Daha sonra her bir element için her bir kelimeyi tek tek aratmanız gerekiyor.Kabaca kafamda şöyle bir şey canlandı:
Bulmaca matrisinin 1. satır 1. sütunundaki elementi al. Bu harf elimizdeki kelimelerden bir tanesinin ilk harfi mi? Evet ise, o kelimenin uzunluğu kadar bu elementin satır, sütün ve çaprazındaki diğer harfleri alarak kelime ile karşılaştır.
Kolay gelsin

Ozlem tarafından 6 yıl önce cevaplandı

Merhaba,
Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim öncelikle.Malesef kelimeler önceden bilinmiyor bulmaca üzerinden bulunarak ekrana yazdırılacak.Bugün bütünleme sınavında yine aynı soruyu sordu ve kimsenin elinden bir şey gelmedi malesef kimse çözümü bilmiyor?

sayginer Yönetici tarafından 6 yıl önce cevaplandı

O zaman size tavsiyem manuel olarak hangi kelimelerin yer aldığını sınav esnasında önce bulmak ve sonrasında bu kelimelerden bir veritabanı oluşturmak. Yukarıda belirttiğim mantık ile kodlamayı gerçekleştirirseniz daha sonra istediğiniz kelimeyi ekleyebilirsiniz. Aksi taktirde MATLAB ile karmaşık bir bulmaca içerisinden Endüstri Mühendisliği ile ilgili kelimeleri algılayarak bulabilmek eminim sizi ve hatta hocanızı dahi aşabilecek bir çalışma olacaktır.

Ozlem tarafından 6 yıl önce cevaplandı

Desteğiniz için çok teşekkürler.Malesef derslerde hiçbir şekilde göstermediği halde sınavda böyle bir şey soruyor bizi zorlamak istiyor zaten