Soru sorBüyük harfleri küçük, küçük harfleri büyük yapma
birhanseckiner tarafından 7 yıl önce soruldu

ASCII karakterler kullanılarak,
a='Arel Biyomedikal Ne guzel' değişkenini büyük harfleri küçük,küçük harfleri büyük olucak şekilde başka bir değişkenine atayarak sonucu yazdırmamız istendi.yani sonuç;
b=aREL bİYOMEDİKAL nE GUZEL

Döngüler kullanılarak yapmamız gerekiyor.Sonucun yukarda char(b) dediğimizde yukardaki sonucu vermesi gerekiyor.Yardımcı olabilecek var mı?Çok uğraştım char kodlarını buldum ama programı yazamadım

1 Cevap
sayginer Yönetici tarafından 7 yıl önce cevaplandı

Öncelikle a değişkeninde tanımlanan string olan yazının her bir karakterini alarak onun decimal – ASCIIkarşılığını bulmalısınız. Daha char fonksiyonunu kullanarak 32 ile 127 arasındaki bu değeri harfe çevirebilirsiniz. Aşağıdaki örnek kodu inceleyebilirsiniz:

clc; clear all;
a = 'MAtLaBTurkiYE';
for k = 1:length(a)
b = a(k);
c = double(b)
char(b)
% SORGU YAP
end

Sizin sorunuzda bir de büyük ve küçük harf değişimi de yapmamız gerekiyor. Bunu da yukarıdaki kodda SORGU YAP kısmını düzenleyerek yapabilirsiniz. Aşağıdaki tabloya gözatınız:
Ascii  Tablo
Bu tabloda da dikkat ederseniz küçük harfin 32 fazlası büyük harfi verir ver büyük harfler 65-90 arasında yer alıyor. Yukarıdaki kodda SORGU YAP kısmına if-else sorgusu yaparak harfinizin  büyük veya küçük halini bastırabilirsiniz.