Soru sorcurve fitting (custom equation)
canan tarafından 2 yıl önce soruldu

Merhabalar Bir sorum olacakti.  x ve y datalarim var ve grafik cizdiriyorum. ardindan  y= (a+b)/x + c denklemine fit etmek istiyorum ve katsayilari bulmak istiyorum. Cok arastirmama ragmen istedigimi elde edemedim. curve fitting toolbox im yok. Bana bir yol gosterebilir misiniz? Tesekkur ederim.

6 Cevap
Özgür Yönetici tarafından 2 yıl önce cevaplandı

Merhaba, Least Square Fit'i arastirabilirsiniz matematiksel hesaplamalar yaparak katsayilari bulabilirsiniz fakat toolboxu yukleyerek kullanmaniz cok kolaylik saglar. Eger toolbox kullanayamacaksaniz benzer fit islemlerini excel ile de yapabilirsiniz. Daha kolay bir cozum olur.

canan tarafından 2 yıl önce cevaplandı

Merhaba
Tesekkur ederim

Özgür Yönetici tarafından 2 yıl önce cevaplandı

Nonlineer denklemlerle least square fitting kullanarak katsayilarinin matematiksel olarak nasil hesaplandigini, ayni denklemlerin toolbox kullanilarak nasil hesaplandigini ve excel kullanilarak nasil hesaplandigini anlatan ve butun sonuclarin birbiri ile kiyaslandigini gosteren bir odev raporu hazirlamistim eger isinize yarayacaksa paylasabilirim.

canan tarafından 2 yıl önce cevaplandı

Belki isime yarayabilir. tesekkurler

canan tarafından 2 yıl önce cevaplandı

merhabalar
curve fitting toolbox yukledim (diger turlu zorlandim) ve cok kolay bir sekilde fit edebildim. 

Özgür Yönetici tarafından 2 yıl önce cevaplandı

Tekrardan merhaba, curve fitting toolbox'ın kullanim amacida o zaten, katsayilari belirlemek vb islemler icin yapmaniz gereken matematiksel islemleri arka planda sizin yerinize yapması ve sizin bu hesaplamaları yapmaniza gerek kalmadan arayuzu kullanarak kolay bir sekilde islemlerinizi gerceklestirmeniz. Iyi calismalar, kolay gelsin.