Soru sorDokunmatik sensor tavsiyesi
edithamster tarafından 3 yıl önce soruldu

Merhaba, Bir öğrenci grubuyuz ve arduino ile geliştirmek istediğimiz bir proje var.
Bu projede ihtiyacımız olan bir parça var ama henüz bulamadık, parçanın projedeki görevi;
çember şekildeki bir yapının elle tutulduğunu kontrol etmek.
Yani aslında dokunma&temas algılama gibi arduino ile kontrol edebileceğimiz bir parçaya ihtiyacımız var. Ve bu parçanın esnek bir yapıda olması gerek, çünkü üzerine yerleştirileceği yer yuvarlak bir yapıda (simit gibi). Yuvarlağın etrafını sarabileceğimiz ve elle tuttuğumuzda&temas ettiğimizdeki durumu nasıl tespit ederiz ? Uygun ürün hangisi olur yardımınıza ihtiyacımız var. kaynaklar çok kısıtlı. teşekkür ederim. (sensörün tamamının dokunmaya duyarlı olması gerek çünkü kavrama hareketi yuvarlağın herhangi bir bölgesinden yapılabilir).

6 Cevap
En iyi cevap
sayginer Yönetici tarafından 3 yıl önce cevaplandı

Merhaba,
Çember yapınızı metal veya iletken bir şekilde oluşturabilirseniz kapasitif algıma ile amacınıza ulaşabilirsiniz.
Aşağıdaki izleti yardımcı olabilir:

edithamster tarafından 3 yıl önce cevaplandı

Kaynak için çok teşekkürler. Bu fikri düşünmüştük ama biraz farklı bir şekilde yapmaya çalışmıştık ve olumlu sonuç alamamıştık. Kaynağı kullanarak tekrar deniyeceğiz.

edithamster tarafından 3 yıl önce cevaplandı

Sayın saygıner, bu gönderdiğiniz sistem ile tutuşu algılayabilir miyiz ? yani bizim istediğimiz şey dokunma algılama değil (bir buton mantığı aç-kapa istemiyoruz). İstediğimiz şey şu; metal plakayla temas halindeyken yani çember tutulurken-kavranırken ve değilken-bırakıldığında bir etkileşim olmadığı durumları algılamak. Button mantığı şeklinde değil de basılı tutma-tutma anı arasını algılatabilir miyiz bu sistemi kullanarak ?

sayginer Yönetici tarafından 3 yıl önce cevaplandı

Tutarken okuyacaginiz kapasitans degeri ile biraktiginizda okuyacaginiz kapasitans degerleri farkli olacagi icin aradaki farki algilayabileceginizi dusunuyorum. Izletideki de degisen kapasitans degerlerine gore isigi acip sonduruyorlar.

edithamster tarafından 3 yıl önce cevaplandı

Tam Olarak kaç ohm'luk direnç kullanmam gerekiyor ? Kaynaktaki kişi 1Mohm (1.000.000ohm) direnç kullanmış fakat farklı kaynaklarda farklı seviyede kullanılmış.. Sizce kaç ohm kullanmalıyım ?

sayginer Yönetici tarafından 3 yıl önce cevaplandı

Dogrudan bir sey diyemiyorum ne yazik ki. Ancak hepsini deneyip aradaki farki gozlemleyebilirsiniz.