Soru sorGerçek Zamanlı Grafik Çizdirmek
mrkral tarafından 3 sene önce soruldu

Ben bir testten zaman (saniye), kuvvet (Newton), enerji (Joule), yer değiştirme (mm) verilerini .csv, .xlsx gibi türünde elde ediyorum.

Ben bu veri dosyasını MATLAB'a yükleyip çift y eksenli Kuvvet ile Enerjiye karşılık gelen Yer Değiştirme (x ekseni) eğrisini testin zamanına göre çizdirmek istiyorum.

Teşekkür ederim.

2 Cevap
ekremt Yönetici tarafından 3 sene önce cevaplandı

Merhaba,
Sorunuzdaki aşamaları sırasıyla inceleyelim.

 1. Bu .csv, .xlsx türünde elde ettiğiniz verileri Matlab ortamına aktarma işlemini yapabiliyor musunuz ?
 2. Çift eksene geçmeden önce Tek eksenli grafik çizdirme olarak plot ile bunu yapabildiniz mi ?
 3. Çift eksenden beklentiniz aynı grafik üzerinde mi göstermek istiyorsunuz yoksa iki grafik çizilsin ama aynı anda mı gözüksün ? Tek grafik üzerinde çizerken de mantıksal olarak eksendeki Joule değeri newton*m ile elde edildiği için eksendeki değerler arasında kayıklık veya uyumsuzluk olabilir.
 4. Gerçek zamanlı dediğiniz için siz testi yaptıkça dosya güncellenecek ve aynı güncellemeyi Matlab ortamına da o sıra aktarıp, çizimi revize etmesini mi istiyorsunuz ? Yoksa sadece siz Matlab komutlarını çalıştırınca grafik çizmesi yeterli mi ?
sayginer Yönetici tarafından 3 sene önce cevaplandı

Merhaba,
Çizim verinizi MATLAB ortamına aktararak x ve y şeklinde iki vektöre atadığınızı varsayıyorum. Böyle bir durum için aşağıdaki örneği inceleyebilirsiniz. Lütfen anlaşılmayan yerleri sorun.

x = 1:0.1:25;
y = sin(x);


figure
for i = 1:length(x)
  plot(x(1:i),y(1:i), 'r','LineWidth', 1.5)
  xlim([0 25])
  ylim([-1.1 1.1])
  pause(0.001) %Cizim hizini buradan ayarlayabilirsiniz
end