Soru sorGörüntü İşleme ile Araç Hız Tespiti
Talipercanuzun tarafından 7 yıl önce soruldu

Projemizde sabit duran kamera ile çekilmiş bir trafik videosu üzerinden her aracın hızını hesaplıcaz.Burda sorunumuz hız tespiti yaparken aracın iki farklı karedeki orta noktasını çıkardığımızda çıkan sonucun metre veya cm cinsinden değerini bulmak. ıkı resım arasındaki bulduğumuz mesafe koordınat cınsınden çıkıyor yanı mesafeyı x-y cinsinden buluyoruz. Mesafenın metre veya cm cınsınden degerlerını bulamıyoruz. Mantıgınını anlatabılırsenız sevınırız.

3 Cevap
hakkans Yönetici tarafından 7 yıl önce cevaplandı

Bir ölçüm yapabilmek için görüntüde referans uzunluk olarak alabileceğiniz bir şey olmalı. Mesela arabanın uzunluğunu biliyorsanız, araba uzunluğunun kaç piksele denk geldiğini inceleyerek bir pikselin gerçekte ne kadar uzunluğa denk geldiğini bulabilirsiniz. Ancak, aldığınız referans nesnesinin arabaya yakın bir mesafede olması önemli (derinliği kast ediyorum, aracın hareket düzleminde bir nesne bulmanız önemli); yoksa bulduğunuz ölçüler daha küçük veya büyük olur.

Talipercanuzun tarafından 7 yıl önce cevaplandı

Bizim elimizde herhangi bir referans uzaklığı yoktur.Çünkü matlandaki 'traffic.avi' videosunu kullanıyoruz, yani hazır videolardan gidiyoruz.Size sorum bu durumda metre cinsinden hız hesaplayamayız mı veya bu videonun kaç metre yükseklikten çekildiğine veya açısına dair bilgi matlabda olabilir mi ?

sayginer Yönetici tarafından 7 yıl önce cevaplandı

Belirttiğiniz .avi dosyasını bulamadım ancak traffic.mj2 diye bir dosya var ve bunun da uzunluk v.s gibi bilgilerini göremedim. Belki yerdeki beyaz çizgilerin uzunluğundan referans bir şeyler çıkartabilirsiniz. Bütün ülkelerde standart mıdır bilmiyorum ama Türkiye'deki trafikteki beyaz çizgilerin boyunu ölçebilirsiniz.