Soru sorgörüntüdeki boşluğu doldurma problemi
senna tarafından 4 yıl önce soruldu

load img2;   https://hizliresim.com/jq96lL
imshow(img2,[]);
t=graythresh(img2);
maske0=im2bw(img2,t);
imshow(maske0,[]);
d=imfill(maske0,4,'holes');
imshow(d,[])
maske=d-maske0;
imshow(maske,[]) %oluşan maske görüntüsünde, sağdaki akciğerin alt kısmındaki boşluğu kapatamıyorum.orayı doldurmam gerekiyor.

4 Cevap
En iyi cevap
hakkans Yönetici tarafından 4 yıl önce cevaplandı

Anladığım kadarıyla bu maskeyi ilk gönderide paylaştığınız resme uygulayacaksınız, böylece nodül görünecek. Ancak bu bölgeyi doldurabilmenin en uygun yolu, nodül bulunmayan bir resmi referans alarak maske oluşturmanızdır. Görüntüde nodülün vücudun açık renk görünen diğer kısımlarıyla net bir sınırı yok, bu yüzden sadece bu görüntüden nodül bölgesini çıkarmanız zor görünüyor. Probleminizle ilgili olabilecek iki adet bağlantıyı da aşağıda bulabilirsiniz:
 
https://www.mathworks.com/matlabcentral/answers/393580-sir-i-have-tried-the-below-code-for-the-lung-cancer-detection-but-at-the-last-part-it-showing-the-e?s_tid=srchtitle
http://www.visionbib.com/bibliography/contentsmedical.html#Medical%20Applications,%20CAT,%20MRI,%20Ultrasound,%20Heart%20Models,%20Brain%20Models

hakkans Yönetici tarafından 4 yıl önce cevaplandı

Görüntünüzde nereyi kapatmanız gerektiğini ve kapatmakla neyi kast ettiğinizi daha açık bir şekilde belirtebilir misiniz?

senna tarafından 4 yıl önce cevaplandı


görselde açıkladığım gibi maskedeki boş kalan kısmı doldurabilirsem ,orjinal resimdeki beyaz renkteki nodülü gösterebileceğim.

senna tarafından 4 yıl önce cevaplandı

Teşekkürler