Soru sorMATLAB Drone Benzetimi
elektrokod tarafından 7 yıl önce soruldu

Selamlar.
Bir drone benzetimi yaparak, bu drone'u  koordinatlarını girdiğim belirlenen bir hedefe göndermek, bu hedefe giderken benim değerlerini gireceğim çevresel etkenlere (rüzgar vb.) karşı gösterdiği davranışı görsel olarak gözlemleyebileceğim, geliştirebileceğim deneysel çalışma için MATLAB yeterli olur mu? Hangi tool'u kullanmalıyım? 
İyi çalışmalar dilerim…

3 Cevap
sayginer Yönetici tarafından 7 yıl önce cevaplandı

Merhaba,
Sorunuz için doğrudan bir tecrübem yok ancak belirttiğiniz şekildeki teorik bir çalışma için MATLAB'ın fazlası ile yeterli olabileceğini düşünüyorum. Özellikle belirttiğiniz kontrol sistem ve algoritmaları geliştirebilmek için Simülink işlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır.
Deneysel olarak Drone'u uçurmak için kullanacağınız mikroişlemci Arduino v.s olursa çok rahat MATLAB-Simülink araçlarını kullanabilirsiniz. Ama sanırım Drone'lar için farklı işlemciler de kullanılabiliyor.
Yaptığım kısa araştırma ile bulduğum kaynaklarada gözatabilirsiniz.

elektrokod tarafından 7 yıl önce cevaplandı

Selamlar Osman Bey, hızlı cevap için çok minnettarım.
APM 2.6 modülü kullanacağım ve bu modül Arduino Mega tabanlı, Atmega2560 mikrodenetleyicisini kullanıyor ve arduino ide'si ile programlanabiliyor. Amacım hedefe ilerleyen bir dronun rüzgar vb. dış etkenler nedeniyle meydana gelen sapmalara göre matematiksel hesaplamalar yaparak vereceği tepkilerle hedefe ulaşmasını gözlemlemek.
İlginiz için çok teşekkür ederim.

sayginer Yönetici tarafından 7 yıl önce cevaplandı

Rica ederim.
Eğer Arduino kullanacaksanız işiniz çok kolay diyebilirim. Simulink Support Package for Arduino Hardware (1) kullanarak MATLAB-Simulink ile Arduino arasında iletişimi sağlayabilirsiniz.
Bu çalışmada tahminimce sizi zorlayabileck kısım kontrol algoritmasını yazmak ve model üzerinde gerçeklemek olacaktır. Ek olarak 2. bağlantıdaki linke de gözatabilirsiniz.
Çalışmanız boyunca hertürlü sorunuzu paylaşabilirsiniz.

  1. https://www.mathworks.com/matlabcentral/fileexchange/40312-simulink-support-package-for-arduino-hardware
  2. https://matlabturkiye.com/download/ardupilot-2-0-simulink-blockset