Soru sorMatlab için gerekli yüksek matematik konular
ishboshet tarafından 6 yıl önce soruldu

Matlab’da kod yazmak için bilinmesi gerekli yüksek matematik konuları nelerdir? Fourier serileri ve matrisler benim matematikte en usta olduğum konuydu fakat şimdi unuttum.Matlabta da bunlar var sanırım.Tekrar hangi kaynaktan çalışıp hatırlayabilirim?

4 Cevap
sayginer Yönetici tarafından 6 yıl önce cevaplandı

Merhaba,
Aslında MATLAB ile kod yazmabilmek amacıyla değil de ihtiyacınız olan alan doğrultusunda temel matematik arkaplanını öğrenmeniz daha faydalı olacaktır.
Ancak genel olarak MATLAB vektör ve matris mantığı ile çalışmaktadır. Bu kapsamda Lineer Cebir bilgilerinizi tazelemekte fayda vardır.
MATLAB'i öğenmek yerine, ilgi/araştırma alanınızda ilerlemek için MATLAB'i bir araç olarak kullanmak size daha fayda katacaktır.

ishboshet tarafından 6 yıl önce cevaplandı

Benim sayısal görüntü işleme ile ilgili bir fikrim var.Bunun için en uygun program matlab sanırım.

hakkans Yönetici tarafından 6 yıl önce cevaplandı

Matlab görüntü işleme açısından birçok ihtiyacınızı karşılayabilir. Görüntü işleme özelinde de lineer cebir bilgisinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü görüntü işlemede yapacağınız şey esasında farklı değerlere sahip, piksellerden oluşan bir matrise işlemler uygulamak. Bunun dışında, görüntü işleme aynı zamanda verinin gösterim şekliyle alakalı olduğu için (RGB, siyah-beyaz vs.), verinin bilgisayarda temsil şekillerini (bit, byte vs.) ileri düzey uygulamalarda öğrenmeniz gerekebilir.

ishboshet tarafından 6 yıl önce cevaplandı

Çok teşekkürler.