Soru sorMatlab ile ses işleme: Ses komutları ile kontrol yapmak
mfatihkoseoglu tarafından 6 yıl önce soruldu

Merhaba arkadaşlar, matlab ile ses işlemek istiyorum, aslında ses komutları ile kontrol yapmak istiyorum. Mesela yak dediğimde ledi yakacak, söndür dediğimde ledi söndürecek gibi. Burada aldığım belli komutlarla da microcontroller üzerinde yönetme yapmak istiyorum. Bunun ile alakalı birkaç gündür çalışıyorum ancak pek bir sonuç elde edemedim, bu konuda fikir, kaynak yardımı olabilecek arkadaşlarımdan yardım bekliyorum.

1 Cevap
sayginer Yönetici tarafından 6 yıl önce cevaplandı

Merhaba,
Öncelikle çok ilginç bir çalışma. Bu projede önemli olan kısım mikrokontrolör ile kontrol yapmaktan ziyade sesinizi ayrıştırabilmeniz.
Sesli beyin fırtınası yapıyorum:
Sesin farklı frekanslardan oluşan dalgalar içerdiğini varsayarsak öncelikle bu dalgaları ayrıştırmamız gerekecek (Fourier Dönüşümü kullanılabilir).
Dalgaları düzgün bir şekilde ayırdığımızı varsayarsak asıl olay bu dalgaları sınıflandırmak olacak. Çünkü kişiden kişiye sesin frekansları faklılık gösterebileceği gibi ortam gürültüsü, konuşan kişinin mikrofona olan konumu v.s de, sesin şiddetini etkileyecek. Yani dönüşümm yaptıktan sonra bir de Gürültü filtreleme yapmamız çok önemli.
Elinizde temiz ses verisi olduğunu düşünürsek, bu veriden anlamı çıkartabilmek de ayrı bir özen gerektirir. Bundan dolayı yapılabilecek en temiz yol çok fazla örnek ses kaydı oluşturarak bunların Makine Öğrenmesi teknikleri kullanarak eğitilmesidir.
Kişisel yorumum bu konuda çok çalışılıp emek verildiği taktirde güzel sonuçlar çıkarılabileceği ve nitelikli mühendislik kazanımları elde edilebileceğidir.
Kolay gelsin, lütfen gelişmeleri bizimle de paylaşın.