Soru sorMatlab kullanarak, grafik üzerinde daire çizme.
Ezgi tarafından 3 yıl önce soruldu

Merhabalar,
Bir ödevim için, matlab ile, grafik üzerinde rastgele konumlanmış, aynı çapta 50 adet daire çizmem gerekiyor. Ne kadar uğraşsam da beceremedim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

4 Cevap
En iyi cevap
Özgür Yönetici tarafından 3 yıl önce cevaplandı
t = 0:pi/360:2*pi;
 r = 3
hold on;
for(i=0:50)
x0=rand()
y0=rand()
 x = x0 + r.*cos(t);
 y = y0 + r.*sin(t);
 plot(x,y)
end
Ezgi tarafından 3 yıl önce cevaplandı

Cevabınız için çok teşekkür ederim, istediğim grafiği elde ettim ancak grafik ölçeğimin her iki eksen için de -10'a 60 olması gerekiyor.
axis([-10 60 -10 60]) komutunu ekliyorum ve yarıçap ayarlaması yapıyorum ancak bu sefer de dairelerim rastgele dağılmıyor tek bir yerde toplanıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim acaba ?

Özgür Yönetici tarafından 3 yıl önce cevaplandı

Aslında zannettiğiniz gibi daireleriniz tek bir yerde toplanmıyor. Siz axis() komutunu kullandığınızda grafikleriniz ölçeklendiriliyor ve siz daha küçük bir ölçekten gördüğünüz için tek bir yerde toplanmış gibi gözüküyor. Eğer belirli aralıkların içinde olmasını istiyorsanız rastgele daireler çizemezsiniz. x,y,x0,y,r gibi değerler sizin istediğiniz aralıklar içinde rastgele değerler olmalıdır.

Ezgi tarafından 3 yıl önce cevaplandı

Verilen örnek grafikte, istenilen aralıkta, x, y, x0 ve y0'ın rastgele olmasını ancak yarıçapların eşit büyüklükte olmasını istemiş. Bunun mümkün olmadığını söylediğinize göre, hocanın verdiği grafikte yazan -10 60 değerlerinin rastgele olduğunu mu varsaymalıyım?