Soru sorMatlab'da Fiyat Hesaplama
emir1999 tarafından 4 yıl önce soruldu

[Yönetici tarafından düzenlendi] MATLAB öğrenmeye yeniden başladım, bir kitap indirdim ve bu soru bana geldi ama nereden başlayacağımı bilmiyordum. Bu soru nasıl çüzebilir ?

Bir kargo şirketinde, ücretlendirme paket ağırlığına göre yapılmaktadır. Taban fiyat, 2 kg'a kadar 5 TL olup ondan sonraki her kilo başına 0.5 TL ilave yapılarak hesaplanmaktadır. Eğer paket ağırlığı 35 kg'dan fazlaysa, hesaplanan ücrete "ilave" 10 TL alınmakta ve 50 kg'dan fazla tek paketler, işçi sağlığı açısından kabul edilmemektedir. Kullanım kolaylığı açısından paket ağırlığını kg cinsinden alıp, ücreti hesaplayan bir MATLAB programı yazınız. Örnek çıktı: (Paket ağırlıklarını tam sayı alınız)

4 Cevap
En iyi cevap
hakkans Yönetici tarafından 4 yıl önce cevaplandı

Öncelikle genel algoritma yapısını oluşturmak gerekir. Buradaki şartlara göre aşağıdaki gibi bir akış olacak.

  • Önce yük tanımlanır
  • Eğer yük<=2, fiyat=5
  • Eğer yük>2, fiyat=5+(yük-2)*0.5
    • Eğer yük > 35, fiyat=fiyat+10
  • Eğer yük > 50, hata mesajı verilir

Bunun üzerinden if/else li bir yapı düşünmeye çalışın. Koda başlamadan önce algoritmayı kurgulamak gerekir, o yüzden koddan önce bunun üzerinde çalışmaya özen gösterin.

hakkans Yönetici tarafından 4 yıl önce cevaplandı

Bu sorunuzla ilgili size yol gösterebilmek için nerede takıldığınızı daha ayrıntılı bir şekilde belirtmeniz gerekiyor. Matlab tecrübeniz ne seviyede, temel işlemlerin Matlab'da nasıl gerçekleştirildiğini, for/while döngülerini biliyor musunuz? Ödev sorusu olsun olmasın bu şekilde bir sorunun tüm çözümünü veremiyoruz. Matlab ile ilgili destekleyici birkaç makale için:
https://matlabturkiye.com/category/makaleler

emir1999 tarafından 4 yıl önce cevaplandı

Bu soru kesinlikle ödev değil, for/while biliyorum ama bu soru nereden başlıyacam bilmiyorum 

emir1999 tarafından 4 yıl önce cevaplandı

çok teşekkürler