Soru sorMatlab yapay zeka ile gri skala resmi renklendirme
ismail_ahmet tarafından 7 yıl önce soruldu

Merhaba;
Ders bitirme projem olarak yapay zeka ile gri resimleri renklendirmeyi otomatik yaptırmak istiyorum. Bunu manzara, vesikalık, yol gibi ana temalarda gruplandırıp o temalara uygun resimleri yükleyince otomatik renklendirmesini yapacak. Ama sorunum şu ki gri resimlerde 1 pikselde 1 değer var renkli resimlerde bildiğiniz üzere 3 değer var. Yani giriş değeri tek sütun olurken çıkış değeri 3 sutün oluyor. Bunu nasıl yapabilirim, Bu işlemi farklı yöntemlerden de yapabilrsin gibi fikirleriniz varsa onları da deneyebilirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

2 Cevap
hakkans Yönetici tarafından 7 yıl önce cevaplandı

Merhaba,
Konuyla ilgili bilgim yok ama siyah-beyaz bir görüntüden renkliye geçmeniz için bir renk haritanızın olması gerekiyor; yani yoğunlukları renklerle eşleştirebiliyor olmanız lazım. Eğer bir renk haritanız varsa

rgbresim = ind2rgb(siyahbeyazresim, renkharitasi);

komutuyla dönüşümü gerçekleştirebilirsiniz. Bir renk haritanız yoksa, sadece elinizdeki tek boyutlu datayı üç boyutlu yapmak istiyorsanız:

rgbresim = cat(3, siyahbeyazresim, siyahbeyazresim, siyahbeyazresim);

komutu ile 3 sütunlu bir matris oluşturabilirsiniz. (cat in içindeki 3 matris boyutunu, diğer üç eleman ise bu kolonlara/satırlara hangi vektörün geleceğini anlatıyor). Daha fazla bilgi için aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz:
https://www.mathworks.com/matlabcentral/answers/67137-convert-gray-image-back-to-rgb?requestedDomain=www.mathworks.com
https://www.mathworks.com/help/matlab/ref/cat.htmlc

ismail_ahmet tarafından 7 yıl önce cevaplandı

https://www.mathworks.com/help/matlab/ref/cat.htmlc
İkinci linkte arama sonucu bulunamadı gibi bir hata veriyor hocam. Aslında bir renk haritası oluşturmak istemiyorum, matlaba 100 resimden oluşan bir eğitim oluşturacam renkli resimden griye dönüştüğünde alacağı değerleri verecek. Yani
resim_r=resim(:,:,1);
resim_g=resim(:,:,2);
resim_b=resim(:,:,3);
şeklinde renkli resmin rgb değerlerini girdi verip, gri halinin değerini target değeri verecem. Ama bu yöntemde çözemediğim nokta matlab yapay zekada nntool da eğitimini tamamladığım ağın çıktı değerini verip girdi değerlerini isteyebilir miyim?