Soru sormatlaba excelden veri çekme
havvanurs tarafından 5 sene önce soruldu

matlaba excelden veri çekmek için xlsread() komutunu kullanmama rağmen veriler gözükmüyor ve matlab [ ] liste döndürüyor.Hatayı bulamadım yardımcı olabilecek var mı? 

4 Cevap
hakkans Yönetici tarafından 5 sene önce cevaplandı

Excel dosyanızın içeriği nedir? Eğer sayı dışında metin de içeriyorsa, xlsread komutunu direkt kullandığınızda Matlab dosyayı okuyamaz. Aşağıdaki gibi birkaç çıktı alacak şekilde xlsread fonksiyonunu çalıştırırsanız dosya okunacaktır. Kaynak: https://stackoverflow.com/questions/18150661/why-is-xlsread-returning-empty

[~,~,veri] = xlsread('dosyaadi.xlsx')
havvanurs tarafından 5 sene önce cevaplandı

dosya sadece sayılardan oluşmakta.

[~,~,veri] = xlsread('dosyaadi.xlsx') şu komutu denedim bu sefer sayılar tırnak işareti ve parantez içinde geldi string olarak mı algıladı matlab.Benim bu sayıları kullanarak işlem yaptırmam gerekecek.
hakkans Yönetici tarafından 5 sene önce cevaplandı

Dosyanızdaki sayıların ondalık kısımları "," ile ayrılmış ise Matlab bunları sayı olarak algılamayacaktır. Matlab'da sayıların ondalık kısımları "." ile belirtilmektedir. Bunun dışında, bu şekilde değişim yaptığınız takdirde, degisken=xlsread('dosyaadi.xlsx') şeklinde bir komutla verileri vektör/matris şeklinde elde edebilirsiniz.

havvanurs tarafından 5 sene önce cevaplandı

çok teşekkürler ,çözüldü problem