Soru sorMatris oluşturma
muhendisleksi_1 tarafından 7 yıl önce soruldu


Bu verilerle Kll matrisi oluşturmaya çalışıyorum. Fakat sadece K7-4 matrisini oluşturuyor yazdığım kod. K11-4 matrisini de aynı anda veren bir kodu nasıl yazmalıyım? Ve parametre sayısı değişse bile sorun yaşamayan dinamik olan kod yazmak mümkün müdür?

1 Cevap
sayginer Yönetici tarafından 7 yıl önce cevaplandı

Dediğiniz gibi dinamik bir şekilde yazabilmek için, tablodan çektiğimiz veriyi birbirine göre parametize etmemiz gerekir. Verdiğiniz matrisi veri matrisi olarak yazalım.

veri = [1.2 2.4 1.3 0.4;
        2.3 1.5 1 0.3 ]

Dikkat ederseniz K_{7-4} matrisini yazarken hep 1. satır elemanlarını kullanıyorum ve ikinci satırı yazmak istediğim zaman da sadece bir satır aşağıya atlamam gerekiyor. Bu yüzden sonucumu hesaplattığım formül matrisini yazarken veri matrisinden aldığın her bir değeri konumuna göre yazmalıyım. Mesela 7-4 satırı için m_{\triangle z} değerini tablodan aşağıdaki kod ile alabilirim:

m = 1;
mdZ = veri(m,3)

Burada m bize satırımızı veriyor olacak. Eğer formülümüzdeki bütün değerleri, önce veri matrisi oluşturup, daha sonra formülümde kullanacağım herbir sayıyı veri matrisimden bulunduğu satır ve sütuna göre yukarıdaki gibi yazarsak. K_{11-4}ü yazarken sadece m değerini 2 yapmamız yeterli olacaktır.