Soru sorMatrislerle dönüşüm işlemleri yapmak
ulasay tarafından 6 yıl önce soruldu

Herkese merhaba,
Yeni bir MATLAB kullanıcısıyım ve bir kitaptan alıştırma çözmeye çalışıyorum. Ancak şu resimde gösterilen işlemlerle ilgili sıkıntı yaşıyorum. Örneğin b şıkkında x'in transpozu ile 17'yi çarpıp aynı zamanda 2×2 bir matrisle nasıl çarpabilirim? Ya da d şıkkında b = yA ne demek? y ve A'nın çarpılması mı? Eğer öyleyse çarpılmıyor boyutları farklı olduğu için. Ya da matris isimlerinin üzerlerinde yazan -1 ne demek oluyor? Transpoz demek ise T'den ya da ' işaretinden ne farkı var? Bilen birisi yanıtlarsa çok memnun olurum. İyi çalışmalar herkese :) 
http://hizliresim.com/DDjqZv

1 Cevap
hakkans Yönetici tarafından 6 yıl önce cevaplandı

Merhaba,
Sorduğunuz sorulardan hareketle Matlab çalışmaya başlamadan önce lineer cebir çalışmanızın faydalı olacağını düşünüyorum. Öbür türlü Matlab öğrenmeniz çok zor olacaktır. Sorduğunuz sorulara gelirsek, bir matrisi bir sayıyla çarpmak için

17.*[1 0; 0 1]

şeklinde bir işlem yapmanız gerekiyor. .* işareti, sayının matris içindeki her bir elemanla çarpılacağını ifade ediyor. yA çarpımı y vektörü ile A matrisinin çarpımı. Eğer bir vektörün satır sayısı, matrisin sütun sayısına eşitse bu çarpımı yapabilirsiniz. Matrislerin üzerinde yazan -1 işareti matrisin tersini alma işlemi. Transpoz olarak burada T kullanılmış.