Soru sorPaket Program
muhendisleksi tarafından 6 yıl önce soruldu

Yapmış olduğum programa talepler geliyor. Bazı şirketler ise para teklif ediyor. Lakin ben bu programı verdiğim takdirde elden ele çoğalması kaçınılmaz. Lisanslama veya şifreli kullanıcı yapma gibi bir imkanımız var mıdır programa?

2 Cevap
sayginer Yönetici tarafından 6 yıl önce cevaplandı

Merhaba,
Oncelikle basarinizdan dolayi tebrik ederim.
Daha once benzer bir uygulamam bulunmuyor ancak aklima soyle bir yontem geliyor:

  1. Her kullanici/musteri icin bir lisans numarasi tanimla.
  2. Musteri programi ilk actiginda lisans numarasi sorsun.
  3. Girilen lisans numarasini bir sunucuda barindiracagimiz veritabanindan sorgulatalim. (Bu veritabanina sattiginiz her bir urun icin tanimladiginiz lisans numaralarini onceden girmemiz gerekiyor.)
  4. Musteri kayit yaptiginda: musterinin lisansi sistemimizde kayitli ise bu lisansi baglanilan bilgisayarin IP'si ile eslestirerek kaydedelim.
  5. Belirli periyotlarla internete baglanarak IP-Lisans eslesme kontrolu yaptirtalim. Bu arada urun satisina/ lisanslama ucretine bagli olarak bunu birden fazla kullaniciya gore de tanimlatabilirsiniz.

Simdi burada onemli kisim yontem 2'deki sunucuya baglanma/ Veri yazma ve okuma kismi onemli. Bunun icin MySQL protokolu kullanilabilir. Bunun icin MATLAB fonksiyonu da varmis:
https://ch.mathworks.com/help/database/ug/database.odbc.connection.sqlwrite.html
Ancak MySQL destekleyen bir sunucu hizmeti almaniz gerektigini unutmayin.
Detaylar icin buraya tekrar yazabilirsiniz.
Kolay gelsin,
 
Dipçe: Eger satislariniz iyi gider de MATLAB Türkiye'ye yardim etmek isterseniz Destek Ol sayfamizi ziyaret edebilirsiniz :))
https://matlabturkiye.com/bagis-yapin-destek-olun

muhendisleksi tarafından 6 yıl önce cevaplandı

Çok teşekkürler :) lakin ticari olarak faydalanmak için sanırım lisanlı ürün kullanmak gerekiyormuş. Ben öğrenci iken bedava indirmiş o zamanlar yapmıştım. İşler biraz karıştı. Ama dediğiniz yöntemi dikkate alacağım. İnşallah bağış yapmak nasip olur :)