Soru sorR2010a versiyonunda yazılan Solar Sistem Örneğini R2016a formatına nasıl upgrade ederiz?
muratkutluca tarafından 6 yıl önce soruldu

Herkese merhabalar,
Matlab'ın kendi sitesinde bulduğum bir solar sistem uygulamasını indirdim ve simulink te açıp compile ettiğimde ekte belirtilen hatayı aldım orijinal dosya R2010a versiyonu fakat bana R2016a versiyonunda çalışması gerekiyor yardımcı olur musunuz?
Projenin linki aşağıda belirtilmiştir.
https://www.mathworks.com/matlabcentral/fileexchange/51842-solar-photovoltaic-generators-with-mppt-and-battery-storage-in-microgrids

4 Cevap
sayginer Yönetici tarafından 6 yıl önce cevaplandı

Merhaba,
Acaba nasıl bir uyarı alıyorsunuz? Versiyon ile ilgili olduğuna emin misiniz?
Ben belirttiğiniz modeli indirerek R2017b ile açmayı ve çalıştırmayı denedim. Aşağıdaki hatayı aldım:

Values of BreakpointsForDimension1 in 'main1/MPPT/Repeating Sequence1/Look-Up Table1' must be monotonically increasing. The problem occurs at the number 3 breakpoint. Please change the breakpoint data or use the fixedpoint tools such as Auto Scaling or Fixed-Point Advisor to determine a different parameter dialog type
Component:Simulink | Category:Block error

Anladığımı kadarı ile Workspace'ten bir veri tablosu girilmesi gerekiyor ve bu model de onu kullanarak çalışacak.

muratkutluca tarafından 6 yıl önce cevaplandı

Look up table 1 hatası alıyorum sizin aldığınız hatanın aynısı doğrudur sürümle alakalı olmayabilir dediğiniz  gibi ben matlab ı fazla bilmiyorum workspace  nedir onuda bilmiyorum.
Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim bir  şekilde runtime  a geçirip scope  değerlerini inceleyip  hocaya sunmam gerekiyor.

sayginer Yönetici tarafından 6 yıl önce cevaplandı

Bu modelin çalıştırılabilmesi için modelin ve MATLAB-Simulink'in iyice anlaşılabilmesi gerekiyor. Benim Solar Photovoltaic Generators hakkında geçmiş bir deneyimim bulunmuyor ancak yukarıda belirttiğiniz modelin sayfasındaki yorumları okuduğumda bu çalışmanın aşağıdaki bağlantıda yer alan makale kaynak gösterilerek yapıldığını görmekteyim.

Bu makaleyi okuyup anladıktan sonra sisteme ne verip, bizim için neyi hesaplaması gerektiğini ve bunu yapmaktaki amacımızın ne olduğunu kavrayarak sistemi çalıştırmaya çalışmak çok daha faydalı olacaktır.
Kolay gelsin

muratkutluca tarafından 6 yıl önce cevaplandı
  • İlginiz için teşekkür ederim.