Soru sorRadyal tabanlı vekil interpolasyon yöntemi ile Thin Plate Spline yaklaşımından faydalanılarak eksik veriye ulaşma.
Ferhat7070 tarafından 3 yıl önce soruldu

Merhaba,
Meteorolojiden alınan yıllık bazda, günlük ortalama sıcaklık, nem ve rüzgar hızı verileriyle  elimizde eksik verisi olan günlük güneş radyasyonu verilerini bulmak için yazılan matlab kodunda girdi değerlerimiz sıcaklık, rüzgar hızı ve nem olarak belirlenmiş çıktı olarakta eksik olan güneş radyasyon değeri bulmayı amaçlanmıştır. Yalnız okutulan değerlerin içerisinde radyasyon verileri de bulunmaktadır. Fonksiyon dosyalarında RBF ağında kontrol parametreleri olarak w ağın ağırlıkları, x ağın girdi vektörü, phi radyal tabanlı aktivasyon fonksiyonu, c radyal tabanlı merkezlerdir. Radyal tabanlı ağda kullanılacak fonksiyon, mevcutta bulunan güneş radyasyonu verilerine göre kodlanmıştır. Bu kodu çalıştırmak için ilk olarak tamamen elimizde mevcut verileri mi girerek tahmin yapılmakta yoksa güneş radyasyonu eksik olan verileri mi okutarak tahmin yapılabilmekte tam olarak bu kısmı anlayamadım. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
Weight yani 'w' değerlerinin bulunabilmesi için elimizde sadece sıcaklık, rüzgar hızı ve nem değerlerinin yanında radyasyon değerlerinin de mi olması gerekiyor? Benim burada bulmaya çalıştığım zaten radyasyon değeri olduğu için 'w' değerini bulmada bir kısır döngü yaşıyorum. Veyahut sıcaklık, nem ve rüzgar hızı değerlerinin yanında benim elimde bulunan diğer yıllara ait eksiksiz radyasyon verisini kullanarak mı 'w' ye ulaşmam gerekiyor?
Biraz açıklama uzun oldu kusura bakmayın benimde matlab bilgim videolardan öğrendiğim kadar dersini hiç almadım. Sizlere Allah kolaylıklar versin. İlginiz için şimdiden teşekkürler.
İyi çalışmalar…