Soru sorSinüsoidal Sinyallerin Kombinasyonları ve Spektrumlarının İncelenmesi
Alperen tarafından 4 yıl önce soruldu

Merhaba, ben simulink aracılığıyla 697 Hz ve 1336 Hz frekanslarında iki sinüsoidal dalga üreterek bunların kombinasyonunu sample olarak örnekleyip spektrum analizini incelemek istiyorum. Dosya eki resimdeki iki sinüsoidal dalganın genliklerini kolay farkedilebilmeleri için 1 ve 2 olarak birbirinden farklı şiddette ayarladım. Spektrum analizi yapmak için üretmek istediğim dalgaları da resimdeki gibi tek scope içinde görüntülemek istiyorum ancak onların genlikleri aynı şiddette (örneğin 1 birim) ve bu dalgalar üst üste kombine olacaktır.

Bu faaliyetim için wave form generator veya sine wave kullanmak yerine dalgaları üst üste kombine edebilmek için 2. resimdeki gerilim kaynağı ve diyot bloklarını kullanmayı tercih ettim.
10.0 Simülasyon süresi için gözlem sonucu 3. resimdeki gibi rahatsız edici oldu. Normal şartlarda alınması gereken sonuç ilk resimdeki örnekte yer alan iki sinüsoidal dalgada olduğu gibi, bu sefer aynı genlikte iki dalganın bir kombinasyonu olmalıydı.

Beklenen sonuçların alınamama nedeni, verdiğim blok düzenindeki parametreler, kaynaklar ile diyot arasındaki bağlantı, kaynaklar ve diyot dışında kullanılması gereken fakat ihmal edilmiş bir blok, power gui ile ilgili dikkate alınmamış bir opsiyon veya aklıma gelmeyen başka bir hata olabilir. Çalışmamda sinyalleri üretip üst üste binme kombinasyonlarını scope ile elde ettikten sonra spektrum analizine geçeceğim ancak bu aşamada tam olarak hatamı tespit edemiyorum. Tahminlerinizi ve görüşlerinizi benimle paylaşır mısınız?
Teşekkürler.
 
 

8 Cevap
En iyi cevap
sayginer Yönetici tarafından 4 yıl önce cevaplandı

"Sine Wave" kullanarak görseldeki sonucu elde ettim:

sayginer Yönetici tarafından 4 yıl önce cevaplandı

Merhaba,
İlk görseldeki zaman aralığı ile ikinci görselin zaman aralığı aynı mı? Diğer bir söylemle x eksenindeki 10, 10 saniyeye mi karşılık geliyor? Sözettiğiniz frekanslar (697 Hz ve 1336 Hz), yüksek frekanslar, yani saniyede en az 697 kez tekrar ediyorlar. Geniş zaman aralıkları için (10sn) tek bir dalga için bile çıktınızın böyle karmaşık olması beklenesi. Küçük bir zaman dilimi için görüntüye yaklaşmayı dener misiniz?
Diğer önemli bir nokta da dalgalarınızı örnekleme frekansınız. Unutmayın ki örnekleme frekansınız örnekleme yapmak istediğiniz sinyalin/dalganın en az iki katından büyük olmalıdır (Nyquist–Shannon Önermesi)

Alperen tarafından 4 yıl önce cevaplandı

Evet, ilk görsel ile ikinci görsel zaman aralıkları aynıdır. Daha küçük zaman dilimi kullanmayı denemedim ancak dalgaları örnekleme frekansı yani sample hakkında Nyquist kriteri ile ilgili bahsettiğiniz detay doğru. Fakat ben ilk kez sinusoidal dalgalar ile simulink arayüzünde çalışıyorum. Bu nedenle sample parametrelerini doğru tanımıyor ve kullanamıyorum. Bu çalışmadaki amacım DTMF devrelerindeki push button numaralarına frekans matrisinde karşılık gelen frekansları çakıştırıp ses dalgası olarak çıkartmak. Bu bağlamda denemelerim devam edecek, fikirlerinizi paylaşmaya ve burayı takip etmeye devam ederseniz çok minnetar olurum.

sayginer Yönetici tarafından 4 yıl önce cevaplandı

Doğrudan "Sine Wave" ile dalgaları oluşturmaya ne dersiniz? Örnekleme zamanı, toplam zaman v.b. birçok değişkeni düzenleyebilirsiniz.

Alperen tarafından 4 yıl önce cevaplandı

"Sine Wave" Blok içerisinde yer alan parametrelerin yönetilme prensibi farklı olduğundan gerilim kaynağı tercih ettim. Bu çalışma ile aşağıdakine benzer bir sonuç almam gerekiyor.

 
Ayrıca t=0.25 simülasyon süre tanımı için alınan sonuç aşağıdaki gibi olup yine de çalışmanın hedefine uygun değildir.
 

Alperen tarafından 4 yıl önce cevaplandı
  • Ek olarak, bu resim sizin bahsettiğiniz şekilde oluşturulan 2 adet sinüs dalgasını içermektedir ve simülasyon süresi t=0.25 olup genlikler "1" olarak girilmiştir. Ancak siz, ne yapmak istediğime dair DTMF görselinde paylaştığım dalgalardan üst üste bindirme amacımı ve bu kombinasyondan hareketle spektrum analizi yapma isteğmi anlamışsınızdır. Sine wave bloklarını kullanarak henüz hedefime varamadım ancak farklı bir metod veya bilgi bildirmek isterseniz ben takipteyim.

Alperen tarafından 4 yıl önce cevaplandı

Çok teşekkür ederim, ancak halen sample time parametresini doğru kullanmayı anlamıyorum. Neden 0.00001 olarak örneklem girdiniz? Burada bilmem gereken tam olarak nedir? 1336 Hz için de mi aynı sample ölçüsünü kullandınız?

sayginer Yönetici tarafından 4 yıl önce cevaplandı

0.00001 örnekleme değerini iki frekans için aynı ve yaklaşık olarak girdim. 1336 Hz kendisini 1 saniyede 7.4850e-04 kez tekrar ediyor. Bunun iki katından daha fazla bir değer girdim.