Soru sorÜyelik Fonksiyonunun Sonsuzdan Başlatılması
Zolizoli tarafından 4 yıl önce soruldu

Merhabalar. 
 
Matlab bulanık mantıkla bir çalışma gerçekleştiriyorum. Oluşturduğum girdi ve çıktılara ait üyelik fonksiyonlarını çok düşük-çok yüksek arası sıralandırdım. Kuralları da oluşturup sonucu elde ettim. Ancak dışarıdan veri girişlerinde kullanıcıların aralıklar dışında veri girmesini de sağlamak amacıyla üyelik fonksiyonlarından ilkini eksi sonsuzdan başlatıp sonuncusunu artı sonsuza götürmem ne şekilde mümkün olur? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. 

4 Cevap
sayginer Yönetici tarafından 4 yıl önce cevaplandı

Benim bu alanda doğrudan bir deneyimim yok ancak anladığım kadarıyla matematiksel bir fonksiyonun alabileceği değerleri eksi ve artı sonsuz arasında aratmak istiyorsunuz. Acaba doğru mu anladım?

Zolizoli tarafından 4 yıl önce cevaplandı

Sanırım doğru anladınız. Sorumu desteklemek adına görselleri ekledim.
 
Bu girdilerimden birine ait bir görsel

Bu da üyelik fonksiyonlarından ilkinin parametre değerleri. 
Sorum şu şekilde ben burada örneğin -2e+07'ye kadar götürdüm başlama noktasını. Bu noktayı eksi sonsuzdan başlatmam için ne şekilde ifade etmeliyim?

sayginer Yönetici tarafından 4 yıl önce cevaplandı

Bu belirttiginizin uygulanabilir olduğunu düşünmüyorum. Diğer bir ifade ile matematikteki sonsuz kavramı bir varsayımdır. Belirttiğiniz algoritmalar da sadece zaten belirli aralıktaki değerleri denemekteler. Bu işlem de bir hesaplama gücü ve çözüm süresi gerektiriyor. Eğer sonsuz enerjiniz ve sonsuz zamanınız olsaydı sonsuz tane değeri de deneyebilirdiniz.

Caglar Yönetici tarafından 4 yıl önce cevaplandı

Algoritmayı bilmiyorum ama belli bir değerden önce ve belli bir değerden sonra sonuç sabit gibi görünüyor. Amaç da "kullanıcıların aralıklar dışında veri girmesini de sağlamak" ise belki kullanıcı girişi o değerlerin dışında mı diye kontrol edip elle sınır değere değiştirirsiniz?