Soru sorUygun matlab lisans secimi konusunda yardim
m.topan tarafından 5 yıl önce soruldu

Merhabalar. Size almanyadan yaziyorum. Elektronik mühendisiyim. Ancak 5-6 yillik bir sürecte alanim disi muhendislik birimlerinde calistigim icin üniversite yillarinda görmüs olduugm matlab derslerini ve bilgilerini unuttum. Su an calistigim sirkette yürütmekte oldugumuz proje geregi yüksek hacimli excel datalarini (ortalama her bir dosya 800MB ila 1GB civarinda.) matlabde milisaniye araliklarla grafige dökmek ve incelemek istiyoruz. Bunu daha önce bir üniversete yaptik ancak su an kendi sirketimizde benim sorumlulugumda yapmak isityoruz.
1-Bunun icin yüzlerce farkli versiyonu olan matlab lisanslarindan hangisini almamiz gerekli?
2-Anlatmaya calistigim konuya dair bir egitici / konu anlatimi tarzinda not / ders/ video nerede bulabilirim? Kendim calisacagim kisa bir egitim neticesinde tekrar hatirlayacagimi düsünüyorum.
 
Sizden konuyla alakali en ACIL ve YAKIN zamanda yardim ve geri dönüs bekliyorum.
 
Iyi calismalar ve iyi günler dilerim.

5 Cevap
En iyi cevap
ktu tarafından 5 yıl önce cevaplandı

Merhaba,
Anladığım kadarıyla sadece excel verilerini matlab ortamına aktarıp grafikte görüntülemek istiyorsunuz.Bunun için lisans veyahut modülün bir önemi yoktur diye düşünüyorum. Bilgisayar bileşenlerinizin yüksek özellikte olması talebiniz için kafi gelecektir.
Umarım doğru anlamışımdır.

sayginer Yönetici tarafından 5 yıl önce cevaplandı

Merhaba,
Farkli versiyonlardan kastiniz sanirim MATLAB Toolbox'lari? MATLAB'in temel kutuphanesinde excel verilerini alabileceginiz xlsread, readtable, readmatrix ve readcell gibi fonksiyonlar varsayilan olarak geliyor. Bundan dolayi temel MATLAB kurulumu sizin icin yeterli olabilir diye dusunuyorum.

m.topan tarafından 5 yıl önce cevaplandı

Sayin ktu ve Osman Sayginer, öncelikle cevaplariniz icin tesekkürler. Evet kastettigim exceldeki yüksek boyuttaki verileri alip MATLAB ortaminda grafik haline dönüstürmek. Bahsetmis olduugm veriler excel icinde 1 ila 4 milyon hucreyi kapsayan büyük boyuttaki kuvvet(kN) / zaman(ms) verileri. Eger bu verileri MATLAB de grafik haline nasil dönüstürebilecegime dair bir anlatim / egitim videosu yada dersi var ise benimle paylasirsaniz cok memnun ve mutlu olurum.
 

m.topan tarafından 5 yıl önce cevaplandı

Eger resim gönderebilirsem örnek matlabde grafige dönüstürülmüs verilerin ekran görüntülerönö paylasabilirim. Muhtemelen cok basit bir husus ancak internette tam olarak istedigimi bir türlü bulamadim. Tesekkürler

ktu tarafından 5 yıl önce cevaplandı

Merhaba,
https://www.mathworks.com/help/matlab/ref/plot.html
https://www.mathworks.com/videos/using-basic-plotting-functions-69018.html
https://www.mathworks.com/videos/creating-a-basic-plot-interactively-68978.html
https://www.youtube.com/watch?v=lJdkbjBqjT0
https://www.youtube.com/watch?v=jUxCtLIrPKI
https://www.youtube.com/watch?v=cyxFsSJSxwE
adreslerinden bazı örnekler var. Ek olarak;
Bende birkaç dosya ve kod örneği var burada paylaşamıyorum. İsterseniz sefakutlu0@hotmail.com adresinden bana ulaşın bu sayede dosyaları size yollayabilirim ve daha etkili iletişim kurabiliriz.