Soru sorVektörel veriden Raster'a
elifyildirim tarafından 7 yıl önce soruldu

.shp uzantılı vektörel veriyi raster'a nasıl çevirebilirim? Biraz araştırdım fakat matlab'a çok hakim değilim. "vec2mtx" komutundan söz ediliyor kullanabilmem için enlem boylam bilgisi istiyor fakat Matlab'ın resmi sayfasındaki örneği bile denerken hata veriyor. Bunun sebebi programımın kırık olması olabilir mi? içinde otomatik bulunması gereken harita parametre bilgileri yok gibi. "worldmap" komutunu çalıştırdığımda parametre hatalı diyor, boş figure sayfası sunuyor. Bu konuda ne yapabilirim?

7 Cevap
En iyi cevap
sayginer Yönetici tarafından 7 yıl önce cevaplandı

mapping toolbox olmasaydı shaperead çalışır mıydı? dediğiniz için ben shaperead fonksiyonunun çalışmadığını düşündüm.

Bu sayfadaki örnekleri çalıştırmayı denediğinizi düşünüyorum. Bu örnekler MATLAB üzerinde varsayılan olarak verilen verileri kullanarak ilgili fonksiyonları kullanır. Eğer en temel örneği bile çalıştıramıyorsanız, MATLAB yüklemesi esnasında bazı araçları ya eksik ya da yanlış yüklemiş olabileceğinizden kaynaklı olabilir. Bunun dışında benim size sunabileceğim bir öneri bulunmuyor.

sayginer Yönetici tarafından 7 yıl önce cevaplandı

Merhaba,
Anladığım kadarı ile sizde Mapping Toolbox yüklenmemiş. MATLAB'in hangi sürümünü kullanıyorsunuz? Toolbox'ı yükledikten sonra bulduğunuz gibi vec2mtx fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

elifyildirim tarafından 7 yıl önce cevaplandı

Merhaba Osman,
2013 versiyonunu kullanıyorum kurarken hiçbir modülü kaldırmadım hepsini yüklediğimi düşünüyorum ama bsşka bir şey gerektiriyorsa emin değilim. Fakat mapping toolbox olmasaydı shaperead çalışır mıydı? O fonksiyonlar çalışıyor, koordinat verileri yok

sayginer Yönetici tarafından 7 yıl önce cevaplandı

Ben shaperead fonksiyonunun "\toolbox\map\mapformats" konumunda olduğunu görüyorum. Basitçe siz de komut penceresine (Command Window) edit shaperead yazarak bu fonksiyonun sizde olup olmadığını görebilirsiniz. Eğer varsa zaten fonksiyonun içeriğini göreceksiniz.

elifyildirim tarafından 7 yıl önce cevaplandı

shaperead fonksiyonunu kullanabildiğimi zaten söylüyorum sevgili Osman :) worldmap in düzgün çalışmamasını, 'parametre hatalı' mesajını vermesini neye bağlayabiliriz onu danışıyorum, Mapping Toolbox'un bende mevcut olduğu belli.. Fakat bu kadar yardımcı olabildin sanıyorum. Teşekkürler

elifyildirim tarafından 7 yıl önce cevaplandı

Teşekkürler Osman Bey, hayırlı forumlar :)

sayginer Yönetici tarafından 7 yıl önce cevaplandı

Kolay gelsin!