Soru sorveri dosyası yeniledikten sonra yeni verilerle çalıştırmak için bütün kodları baştan mı yazmak gerekiyor? Kısa yol yok mu?
emre_ysa tarafından 5 yıl önce soruldu

Merhaba
Bir ANN problemini çözdüm… Şimdi veri dosyamı (excel) değiştirip tekrar çalıştırmak istiyorum
Command Window kısmında tüm yazdığım kodları yeniden tek tek güncellemem mi lazım? 
Yoksa otomatik yeni excelimdeki verilere göre kodları yeniden çalıştıracak bir kısa yol varmı?
Şimdiden teşekkürler

3 Cevap
ktu tarafından 5 yıl önce cevaplandı

Merhaba,
Sorunuzu tam olarak anlayamadım lakin Editör de yeni excel dosyanızı tanımlayıp yine kodunuzu Editör kısmına taşıyıp Run ile çalıştırırsanız arzu ettiğiniz işlem gerçekleşir.
Yanlış anladıysam, kodunuzu paylaşarak veyahut daha açıklayıcı bir metinle bana anlatırsanız size yardımcı olabilirim.

emre_ysa tarafından 5 yıl önce cevaplandı

Öncelikle teşekkür ederim
Şöyle anlatiyim;    "veri1" isimli bir excel dosyam var. Dosyamı aşağıdaki şekilde okuttum ,  girdi ve çıktı verilerimi belirledim.
İlk etapta workspace kısmında input ve target dosyam oluştu. Daha sonra Kodların devamını yazdım,  sinir ağını oluşturdum sinir ağını eğittim ve çıktı değerlerimi aldım.Aşağıda görüldüğü gibi ..
veri=xlsread('veri1.xlsx');
input=veri(:,1:3)
target=veri(:,end)
…………………
………………..
…………………
Peki şimdi yazdığım kodlar aynen geçerli olacak ama  "veri2" dosyamdaki verilerle çözümü görmek istiyorum.
veri=xlsread('veri2.xlsx'); deyip dosyamı okuttum . Şimdi verilerim değiştiği için  input  ve target larım değişecek . Bunun için  yazdığım tüm kodları tekrardan tek tek okeylemem mi gerekiyor ? Çünkü bunu yapmazsam  workspace kısmında oluşan dosyalar veri1. dosyamdan çektiğim bilgiler olarak kalıyor….
Bende diyorum ki tüm yazdığım kodları "veri2" dosyamın verileriyle güncelelleyip tekrar çalıştıracak , yani workspace kısmındaki input target vs tümverilerimi güncelleyecek daha hızlı bir şey yok mu ?
tek tek kodlarımı tekrar okeylemek ten başka çarem yok mu?

ktu tarafından 5 yıl önce cevaplandı

Öncelikle mutlaka koda başlamadan önce en üstte clc;clear; komutları kullanmalısınız. Akabinde, kodları tek tek çalıştırma yerine Run ile çalıştırdığınızda editörde ki bütün kodlar zaten çalışacak ve sonuçları bulunacaktır. Yani teker teker kod çalıştırmaya gerek yok.
İkinci bir seçenek olarak hem veri1 hem de veri2 dosyalarını okutma komutları dursun ve  Insert kısmına tıklayarak bu komutların aralarına bölüm (section) atabilir ve arzu ettiğiniz kısmı da Run Section ile çalıştırıp sonuç alabilirsiniz.
Umarım doğru anlamış ve yardımcı olabilmişimdir.