Soru sorYüz Tanıma
pooisonnnn tarafından 8 yıl önce soruldu

Merhaba Matlabda resim den yüz tanıma sistemi yapıyorum ödev olarak final yerine vereceğim, internetten bi kod buldum kendi veritabanındaki resimleri tanıyor ama benim veritabanına aynı boyutlarla attığım resimleri tanımıyor bilgi verebilirseniz makbule geçer teşekkürler.. pca algoritması kullanılıyor.

Kodları aldığım site :http://ibrahimirdem.blogspot.com.tr/2015/12/matlab-ile-yuz-tanma-uygulamas-1.html

7 Cevap
hakkans Yönetici tarafından 8 yıl önce cevaplandı

Merhaba,
Yüz tanıma algoritmaları hakkında detaylı bilgim yok ama bildiğim kadarıyla image gradient üzerinden çalışıyor. Resminizdeki yüzleri tanımamasının sebebi karanlık veya çok aydınlık bir foto olmasından kaynaklanabilir diye düşünüyorum. İsterseniz üzerinde çalıştığınız fotoğrafı paylaşın; belki o zaman sebebi bulabiliriz.

pooisonnnn tarafından 8 yıl önce cevaplandı

Selam Programın hepsini eklemeye çalışacağım  çalışma mantığı test klasöründe aranan yüz alınıp veritabanı klasöründekilerle karşılaştırışıyor. Test klasöründe 8.jpg,9.jpg,10.jpg,11.jpg benim çekip attığım resimler. Veritabanı klasöründe de 26.jpg,27.jpg,28.jpg,29.jpg,30.jpg  isimli resimler. programı google driveden ulaşabilirsiniz.  

https://drive.google.com/file/d/0BzUv5TX97My8Szl2X0dSVFZYNjQ/view?usp=sharing

hakkans Yönetici tarafından 8 yıl önce cevaplandı

Kodu inceledim; ama maalesef çok yardımcı olamayacağım. Kod bir hata mı veriyor yoksa yüz mü tanıyamıyor? Hata veriyorsa yazabilir misiniz?

pooisonnnn tarafından 8 yıl önce cevaplandı

Teşekkür ederim ilk yazdığınız gibi pca renkten yüz tanıyor ışık gölge vs önemli ve veritabanına atılan yüz resimlerinide yine programa buldurup, kesip, ölçekleyip eklemek lazımmış şimdi çalışıyor.

Betul tarafından 7 yıl önce cevaplandı

Merhaba kodları aldığınız siteden (ibrahimirdemin blogundan) bende aynı kodların çalışmasında problem yaşıyorum.acaba sizde çalışan kodları buradan paylaşırmısınız yada email adresime gönderebilir misiniz ( btlyplkn@gmail.com)

pooisonnnn tarafından 7 yıl önce cevaplandı

Merhaba Kodları aşağıda paylaşacağım umarım işinize yarar biraz geç gördüm mailinizi
https://drive.google.com/file/d/0BzUv5TX97My8ckJLSVFiS3pwTWc/view

vesqardo tarafından 7 yıl önce cevaplandı

veritabanı oluşturmada sıkıntı yaşıyordum çok teşekkürler muazzam bilgi.