Soru sorBiopac'tan alınan sinyali Matlab'de okumak
theengineer tarafından 6 yıl önce soruldu

merhaba. Biopac'tan aldığım EMG sinyalini Matlab'de okumak istiyorum. Bunun için birkac yol denedim ama başarılı olamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

5 Cevap
En iyi cevap
theengineer tarafından 6 yıl önce cevaplandı

Sorunun tam çözümünü yazayım; eğer başka bir arkadaşa lazım olursa kolaylık olsun:
Dosyayı .txt formatına çevirme işini sonuna .txt yazarak uzantısını değiştirdiğimizde içinde tanımsız karakterler oluşuyor, bu yüzden dosyayı Matlab'e yüklerken sıkıntı çıkıyor. Bunun olmaması için Biopac programından sinyali açıp ( ki sinyali açmak için lesson file uzantısını seçip açmamız gerekiyor) farklı kaydet kısmından .txt,.csv uzantılarını seçerek kaydediyoruz. Sonrasında Load komutu ile dosyayı matlab'de açıyoruz.

sayginer Yönetici tarafından 6 yıl önce cevaplandı

Belirttiğiniz konu ile ilgili bir tecrüben bulunmuyor ancak eğer hata alıyorsanız ne gibi bir hata aldığınızı paylaşırsanız belki araştırabiliriz.

theengineer tarafından 6 yıl önce cevaplandı

tabi. öncelikle şunu sorayım o halde; aldığım biopac dosyası bilgisayarda acq ( bilinmeyen ) dosya tipinde görünüyor. Bunu .txt uzantılı olarak kaydedip dosyayı matlab'de bir değişkene tanımlayıp plot ile çizdirebileceğimi söylemişti bir arkadaşım. o yolu denedim ama textread, textscan, fscanf komutları ile dosyayı okumaya çalıştığımda tanımsız argümen tarzı hatalar aldım. eğer daha önce .txt uzantılı bir dosyayı Matlab'e yüklediyseniz bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

sayginer Yönetici tarafından 6 yıl önce cevaplandı

Muhtemelen belirttiğiniz .txt dosyasının içerisinde yazı veya karakter bulunuyor. Bu yazıları silerek tekrar deneyebilirsiniz. Aktaracağınız dosyadaki verinin/sayıların sütun veya belirli bir sırada olduğuna emin olun.
Ayrıca aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz:

theengineer tarafından 6 yıl önce cevaplandı

en kısa zamanda deneyip geri dönüş yapacağım, fikirler için teşekkür ediyorum :)