Soru sorİstatiksel dağılım yaptırma(noral-üstel-gamma-lognormal)
pars.atilla tarafından 4 yıl önce soruldu

Matlab kullanarak: 100 random sayı atayarak, aşağıda verilen dağılımları yapınız her biri için distribution quantile Q(X,0.05) hesaplayınız 
a. Exponential Distribution (lambda= 0,001429)
b. Normal Distribution (mean= 90, variance= 25)
c. Lognormal Distribution (mu= 8, sigma= 2)
d. Gamma Distribution (alpha= 25, beta=5)

3 Cevap
ekremt Yönetici tarafından 4 yıl önce cevaplandı

Merhaba,
Bu soruda karşılaştığınız hata, eksiklik, problem vb. durum nedir ? Yapmış olduğunuz çalışmayı, uyguladığınız kodların tamamını veya bir kısmını paylaşabilir misiniz ? Onlara göre detaylı olarak açıklama yaparsanız, bilgisi dahilinde olan birisi elbette yanıt verecektir. Teşekkürler

pars.atilla tarafından 4 yıl önce cevaplandı

Merhabalar, ana sorunum , distribution quantile Q(X,0.05) nasıl fonksiyona ekleyeceğimi bilmiyorum.
mesela part a için ; aşağıdaki quantile fonksiyonunu yazdım fakat dataları rastgele seçtiğimizden, her çalıştırdıgımda farklı Y degeri  veriyor.
% Set up the parameters.
lam = 0.001429;
n = 100;
% Generate the random variables.
uni = rand(1,n);
X = -log(uni)/lam;
Y = quantile(X,0.05)

ekremt Yönetici tarafından 4 yıl önce cevaplandı

Bu konuda daha bilgili olanlar yanıtı daha açıklayıcı verecektir.
İlk olarak her seferinde farklı Y almanız zaten kodunuz sebebiyle gayet normal bir durum değil mi ? Çünkü rastgele değerleri alıyorsunuz. Her seferinde aynı sonucu almak için aynı girişleri vermeniz gerekmektedir.
Çalışmanızda siz a, b, c ve d bozucu etkileri/gürültüleri uygulayıp sonra da Quantiles(TR: Sayısal Değer, Dağılım, Yüzdelik Dilim) sonucunu elde etmeye çalışıyorsunuz anladığım kadarıyla. Eğer ki "X = -log(uni)/lam;" kısmı doğru bir işlem parçası ise kodunuz mantıksal olarak hatalı değil. 
Eğer ki "distribution quantile" komple eklemeyi diyorsanız ilk baktığım zaman Matlab direkt quantile olarak işlemi yapıyor. Oradaki distribution size ek bir açıklama olması açısında konulmuş olabilir. Ancak "distribution quantile" bu farklı bir ifade ve işlem ise ona göre açıklarsanız kodunuzu tekrar inceleyebiliriz.