Soru sorMatlab GUI Arayüzünde Yüklenilecek Sesin Seviyesini Slider İle Kontrol Etmek
bsr tarafından 3 yıl önce soruldu

Merhabalar,
Matlab GUI arayüzünde .wav uzantılı bir ses yükleyip bunu slider ile kontrol etmek istiyorum. Sliderı hareket ettirdiğimde değerini de edit textte görmek istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz? Sağlıklı günler dilerim.

6 Cevap
sayginer Yönetici tarafından 3 yıl önce cevaplandı

Merhaba,
Bağlantıdaki örnekte MATLAB GUI ile bir fonksiyon içerisindeki bir değişkeni slider ile nasıl ayarlayabileceğinizi gösteren bir örnek bulabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=dI1fUYxF36U
Bu örnekte de slider değişimini bir text olarak nasıl gösterebileceğiniz bir örnek var: https://www.youtube.com/watch?v=E0FyQuqA4kA
Kontrol etmek istediğiniz değişken her ne ise bu şekilde yapabilirsiniz.
 
 
 

bsr tarafından 3 yıl önce cevaplandı

Teşekkür ederim. Sesi normalde matlab editöre yazdığımız şekilde mi okuyabiliriz? Play kısmında sorun yaşıyorum bir de o yüzden sordum. 
 

sayginer Yönetici tarafından 3 yıl önce cevaplandı

O zaman bu örneği de inceleyin lütfen: https://youtube.com/watch?v=3eSvtGJntac

bsr tarafından 3 yıl önce cevaplandı

Buna bakmıştım. Modifiye etmeye çalıştım sadece ses seviyesi olacak şekilde. HATA: Undefined function 'play' for input arguments of type 'double'. Bu şekilde hata alıyorum. Nasıl düzeltebilirim.

sayginer Yönetici tarafından 3 yıl önce cevaplandı

Muhtemelen modifiye ederken bir seyler yanlis gitmis olmali. Soylediginiz hataya bakilirsa da play fonksiyonunu olusturan kisimda cagirilan bir degiskeni v.s. silmis olabilirsiniz. Size tavsiyem, eger MATLAB'i yeni ogreniyorsaniz, verilen kodu tek tek inceleyerek daha basitten zora gitmeniz seklinde olacaktir.
Hatta hepsinden once sadece bir .wav dosyasini calacak bir uygulama ile baslamaniz baslangic icin en yararli yol olabilir.

bsr tarafından 3 yıl önce cevaplandı

Evet başlangıç seviyesindeyim. .wav dosyası alma kısmını hallettim de play kısmında sıkıntı yaşıyorum. Biraz daha inceleyeyim. Teşekkür ederim ilginiz için.