Soru sorSonsuz işareti içeren toplam sembolünü nasıl yaparım?
shy_97 tarafından 3 yıl önce soruldu


 
Burdaki gibi bir eksi sonsuz dan sonsuza giden bir toplam sembollü denklemi nasıl gösterebilirim? Döngü mü yazmam lazım yoksa sym kısmında sonsuz yapmanın bir yolu var mıdır?

4 Cevap
Caglar Yönetici tarafından 3 yıl önce cevaplandı

Döngü ile sonsuza götürürseniz o döngü hiç bitmez.
symsum ile eksi sonsuzdan artı sonsuza ya da istediğiniz aralıkta toplam alabiliyorsunuz. symsum dokümantasonunda başka örnekler de var. Alttaki örnekte 1'den sonsuza giden bir toplam var.

>> syms x
>> seri = 1/(x^2);
>> toplam = symsum(seri, x, 1, Inf)

toplam =

pi^2/6

Caglar Yönetici tarafından 3 yıl önce cevaplandı

Döngüyle yapmak için de bir hassasiyet belirleyebilirsiniz. Her seferinde diziye bir eleman daha ekleyip toplamı hesaplatırsınız. Sonucu bir önceki sonuçla karşılaştırırsınız. Fark yeterince az olduğunda döngüyü durdurursunuz. Bu tabi her denklemde sağlıklı sonuç vermeyebilir.

shy_97 tarafından 3 yıl önce cevaplandı

Merhaba teşekkür ederim cevabınız için bir sorum daha olacak. Aynı görsel için toplam sembollü olan kısmı matlabde once ayrı mi çözdürmem gerekir yoksa formulu direkt birleşik (M/(A*(4*pi*Dt)^0.5))*(toplam=symsum…) seklinde yazabilir miyim? 

Caglar Yönetici tarafından 3 yıl önce cevaplandı

symsum'a sadece seri kısmını, tekrar tekrar hesaplanacak kısmı vermelisiniz. sysmsum'dan çıkan sonuçla geri kalanı çarparsınız.